31.10.2018 Порядок визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки

У передбачених законом випадках фізична особа може бути визнана судом недієздатною, тобто такою особою, яка не може самостійно, власними діями реалізовувати свої права та виконувати свої обов’язки. Недієздатній особі має бути призначений  опікун, який буде своїми діями реалізовувати права та захищати законні інтереси недієздатної особи. Опікун є законним представником недієздатної особи.

Заява про визнання особи недієздатною подається до суду за місцем проживання особи, щодо якої розглядатиметься справа про недієздатність, а у випадку, якщо особа така перебуває на лікуванні — за місцем знаходження психіатричного закладу. Подавати заяву до суду мають право близькі родичі, члени сім’ї, орган опіки або піклування, психіатричний заклад.

У заяві про визнання фізичної особи недієздатною повинні бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, унаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. До заяви мають бути додані документи, які підтверджують такий психічний стан, це можуть бути довідка про стан здоров’я, виписка з історії хвороби тощо. Діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або на будь-яких інших підставах, безпосередньо не пов’язаних зі станом її психічного здоров’я.

Під час судового розгляду справи суд, за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я, призначає судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану фізичної особи, на результатах якої буде ґрунтуватись рішення  суду про визнання особи недієздатною.

Справа розглядається судом за участі заявника, представника органу опіки та піклування та особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною. Але суд сам вирішує питання щодо виклику особи відносно якої слухається справа з урахуванням стану її здоров’я; судом може бути призначена експертиза, щоб визначити фактичну можливість особи взяти участь в судовому засіданні та надати особисто свої пояснення по справі. Суд може прийняти ухвалу про участь особи на засіданні в режимі відео-конференції з психіатричного закладу в якому вона перебуває.

Фізична особа визнається недієздатною від моменту набрання законної сили рішення суду. Але, в разі, якщо час виникнення недієздатності впливає, наприклад, на визнання дійсності шлюбу, договору або іншого правочину, суд, з урахування висновку судово-психіатричної експертизи та інших доказів, може у своєму рішенні визначити конкретний день, з якого особа вважатиметься недієздатною.

Строк дії рішення про визнання недієздатності визначається судом, але не може перевищувати двох років. За заявою опікуна, членів сім’ї, органу опіки та піклування або самої особи визнаної недієздатною суд знову ж таки, може скасувати рішення щодо недієздатності в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану. Такий стан обов’язково має бути підтверджений висновком нової судово-психіатричної експертизи.

Для продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, опікуном або представником органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку дії рішення суду, подається відповідне клопотання, яке повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Також рішенням суду особі, яка визнана недієздатною, призначається опікун. Заяву про призначення опікуна мають право подавати орган опіки та піклування та (або) фізична особа, яка бажає бути опікуном. При цьому щодо кожної особи, яка виявила бажання та (або) має можливість бути опікуном, орган опіки та піклування виносить подання про можливість призначення особи опікуном.

Заява про призначення опікуна подається до суду за місцем проживання особи над якою встановлюється опіка, або за місцем проживання опікуна.

Опікуни зобов’язані вчиняти правочини від імені та в інтересах підопічного, та несуть відповідальність за дії підопічних, якщо не доведуть, що шкода виникла не з їх вини.

Питання про визнання особи недієздатною та про встановлення опіки над недієздатною особою можуть подаватись як в одній і тій самій заяві до суду, так і вирішуватись окремо.

Звертаємо увагу, що особа, щодо якої суд розглядає справу про визнання її недієздатною, згідно статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» має право отримати безоплатну вторинну правову допомогу  протягом розгляду справи в суді.

Якщо Ви потребуєте додаткових роз’яснень з цього або інших правових питань, пропонуємо звернутись  до центру безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Лозова, вул. Свято-Миколаївська, 4.

Тел. для довідок (05745) 2-71-03; 2-71-04.

Источник:  http://lozova-rda.kh.gov.ua/news/299/62348

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: