30.05.2019 Пожертва як різновид договору дарування

30.05.2019 Пожертва як різновид договору дарування

Джерело: http://lozova-rda.kh.gov.ua/news/299/67122

Основною рисою благодійної діяльності є те, що особа добровільно надає допомогу й не отримує за це будь-якого прибутку, в іншому разі це не є благодійною діяльністю.

Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначає благодійну пожертву як безоплатну передачу благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.

Договір пожертви за своєю юридичною суттю є різновидом договору дарування і хоча не є розповсюдженою нотаріальною дією, інколи саме він слугує правовим механізмом для врегулювання   майнових  відносини між певними суб’єктами, про що прямо зазначається в ст. 729 Цивільного кодексу України. Цією статтею також визначено поняття пожертви як дарування нерухомих та рухомих речей, зокрема грошей та цінних паперів особам для досягнення ними певної, наперед обумовленої мети. Сторонами у договорі пожертви можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава Україна, територіальні громади.

Відмінність пожертви від дарунку вбачається в тому, що вона спрямована на досягнення конкретної мети. Кошти, які передаються при укладенні договору пожертви, мають бути використані за певним призначенням, наприклад, на лікування фізичної особи або для побудови церкви. За відсутності такої умови пожертвування вважається звичайним даруванням.

Умовою при укладанні договорів пожертви має бути дієздатність сторін. Окрім того, п. 2 ст. 720 Цивільного кодексу України закріплює додаткову гарантію захисту осіб, які перебувають під опікою або не досягли віку для повного рівня дієздатності — батьки (усиновлювачі), опікуни не мають права жертвувати майно дітей та підопічних.

Стаття 730 Цивільного кодексу України визначає право  пожертвувача здійснювати контроль за використанням пожертви відповідно до мети, встановленої договором про пожертву. Якщо використання пожертви за призначенням виявило­ся неможливим – подальше використання її за іншим призначенням дозволяється лише за згодою пожертвувача, а в разі його смерті (чи ліквідації, якщо пожертвувач є юридичною особою) – за рішенням суду.

Також пожертвувач або його правонаступники мають право вимагати розірвання договору про пожертву, якщо вона використовується не за призначенням. До договору пожертви застосовуються норми законодавства про договір дарування, якщо інше не встановлено законом. На вимогу про розірвання договору пожертви застосовується позовна давність в один рік.

Договір пожертви вважається укладеним з моменту прийняття пожертви. Якщо, наприклад, мова йде про грошові кошти, то даним моментом визначають фактичне надходження пожертви на банківський рахунок приймача пожертви.

Право власності приймача пожертви на пожертву виникає з моменту її прийняття, тобто з того часу, коли приймач пожертви будь-якими діями підтвердить свою згоду. Приймач пожертви може відмовитись від пожертви, що має бути йому передана на підставі договору з обов’язком передати пожертву у майбутньому, але тільки до прийняття пожертви.

Договори пожертви не підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню на підставі ч.3 ст. 729 Цивільного Кодексу України та ч.2 пункту 1 статті 6 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», але варто пам’ятати про те, що в такому договорі чітко вказується мета, на яку жертвуються валютні цінності.

 

 

За отриманням безоплатної правової допомоги можна звернутись до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою:

м. Лозова, вул. Свято-Миколаївська, 4 (телефон (05745) 2-71-03, 2-71-04),

а також до відділів центру — бюро правової допомоги, за адресами:

— смт. Близнюки, вул. Свободи, 26,
тел. (05754) 5-17-19

— м. Барвінкове, вул. Центральна, 1,
тел. (05757) 4-17-70

— м. Первомайський, 1/2 мікрорайон, буд. 56,
тел. (05748) 3-31-21

— смт. Сахновщина, вул. Тарасів Шлях, 68,
тел. (05762) 3-11-04

— смт. Кегичівка, вул. Волошина, 29,
тел. (05755) 3-11-84

Прийом громадян щодня, крім вихідних та святкових днів, з 08:00 до 17:00.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

%d такие блоггеры, как:

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: